Liberec a okolí

Město Liberec a jeho okolí nabízí mnoho zajímavých míst. My jsme vybrali ta, které by Vás mohla nejvíce zajímat. Některá z nich jsou také součástí našich benefitů. Každý ubytovaný v Apartmánech Milenium má možnost bezplatného zapůjčení permanentky pro 5 osob do liberecké Zoologické zahrady, pro dospělé hosty máme připravené Dárkové vstupenky do Botanické zahrady, které od nás dostanou také zdarma a nakonec máme něco i pro Vaše děti. Vstupné zdarma do Dinoparku Liberec, které je 300 metrů od našich apartmánů. 

Ještěd

Ještěd je nejznámější symbol města Liberec a celého kraje. Snad každý v České republice ví, jak vypadá unikátní stavba vysílače a hotelu Ještěd, který stojí na vrcholu stejnojmenné hory, jejíž vrchol se nachází v nadmořské výšce 1012 m. Autorem stavby, která má tvar rotačního hyperboloidu, je slavný architekt Karel Hubáček. Objekt postavený v roce 1966 – 1973 je vysoký téměř 100 m. V jeho horní části jsou umístěny vysílače. V dolní části se pak nachází restaurace a hotel. Z Ještědu se Vám naskytne opravdu úžasný výhled do okolí. Za dobrého počasí prý lze dohlédnout skoro až do Prahy. Skvělým výletem pro Vás může být vyjížďka na elektrokolech z naší půjčovny. Ti co mají rádi spíše zimní sporty, mohou v zimě využít sjezdovky na jeho svazích. K vlekům se dá snadno dostat tramvají od našich apartmánů. Zastávka tramvaje se nachází pouhých 100 metrů od objektu. Ještěd je jinak od roku 1998 kulturní památkou České republiky. V roce 2006 se stal národní kulturní památkou a od roku 2007 usiluje o zařazení do Seznamu světového dědictví UNESCO.
Otevírací doba a vstupné:
Vysílač a vrchol Ještědu je přístupný po celý rok zcela zdarma. Na vrchol se dá dostat i autem, ale ne vždy. Horní parkoviště má omezenou kapacitu. Nejlepší volbou je ale nechat auto na dolním parkovišti a vyjít si na Ještěd pešky nebo vyrazit na zmíněných elektrokolech. Pokud se rozhodnete vydat na vrchol pomocí lanovky, určitě nebudete také litovat. Více informací na  www.jested.cz

Rozhledna Liberecká výšina

Rozhledna Liberecká výšina byla vybudována v letech 1900 – 1901. Postavit jí nechal baron Jindřich z Liebiegu podle plánů norimberského architekta prof. Josefa Schmitze. Ten chtěl zdůraznit starobylost věže, vypadající jako středověký hrad. Proto použil stavební techniky používané ve středověku. Dal také obstarat staré kameny z kostela sv. Sebalda v Norimberku, pocházející ze 13. století. Bylo tak docíleno vzhledu středověkého rytířského hradu. I střešní tašky byly vzaty ze starých norimberských domů. Po dlouhá léta byla rozhledna oblíbeným cílem turistů i samotných Liberečanů. V 60. letech 20. století prošel objekt přestavbou, při které byly poničeny cenné stavební prvky a hrázdění. V 90. letech 20. století byl objekt vzhledem ke špatnému technickému stavu uzavřen. Až v roce 2012, se po celých 15-ti letech znovu otevřel díky evropským fondům. Nyní opět slouží veřejnosti. Mimo 25 metrů vysoké vyhlídkové věže zde naleznete restauraci, možnost ubytování i wellness služby. Pravidelně se tu také konají různé akce. V létě se sem můžete od našich apartmánů vydat pěšky, výlet Vám zabere maximálně 1 hodinu (při pomalé chůzi). Vydat se sem můžete také na našich elektrokolech. V zimě můžete na Libereckou výšinu vyjet na běžkách.

Otevírací doba a vstupné:

Rozhledna Liberecká výšina je otevřena od pondělí do čtvrtka a v neděli od 10 do 20 hodin. V pátek a v sobotu je otevřena od 10 do 23 hodin. Vstupné stojí 30,- Kč pro dospělé a 10,- Kč pro děti (+ pohled dle výběru zdarma).
Více informací na www.libereckavysina.com

Rozhledna Lidové sady

Vyhlídková věž Lidové sady, stojící v nadmořské výšce 450 m, nabízí krásné výhledy na Liberec. Nachází hned u zoologické zahrady, díky čemuž je oblíbeným cílem turistů. Věž je 32 metrů vysoká, i když podle některých zdrojů je vysoká 33 metrů a dokonce prý i 35 metrů. Na její vrchol vede 155 schodů. Věž byla dokončena v roce 1901, což připomíná zapuštěný pískovcový znak na zahradní straně. V padesátých letech 20. století byla věž kvůli nevyhovujícímu technickému stavu uzavřena. Znovu otevřena byla v květnu roku 1998. K rozhledně se od našich apartmánů dostanete snadno buď pěšky nebo na elektrokolech, které si můžete zapůjčit v naší půjčovně elektrokol.

Otevírací doba a vstupné:

Vyhlídková věž Lidové sady v Liberci je otevřena denně od 10 do 17 hodin. Vstupné stojí 10,- Kč pro dospělé a 5,- Kč pro děti nad 10 let. Děti do 10 let mají vstup zdarma.
Více informací na www.zooliberec.cz/lidovesady/cz/vez

Liberecké podzemí

Navštivte největší liberecký kryt civilní obrany. V 1 km dlouhém podzemním labyrintu si můžete prohlédnout kompletně vybavený podzemní kryt s např. plně funkční strojovnou a dalším originálním zařízením. Součástí expozice je také 20 velkoplošných panelů, na kterých se dočtete o libereckém podzemí a další dobové dokumenty a exponáty související s historií civilní obrany.

Otevírací doba a vstupné: 

Bohužel podzemní kryt je otevřen pouze první sobotu v měsíci a je nutné se předem objednat. Vstupné stojí 50,- Kč pro dospělé a 30,- Kč pro děti.
Objednat se můžete, ale minimálně s týdenním předstihem, na emailu fialkova.eva@magistrat.liberec.cz nebo tel.: 485 243 149.
Více informací na www.infolbc.cz/cz/mic/podzemi.html

Severočeské Muzeum

Severočeské muzeum v Liberci nabízí návštěvníků opravdu mnoho. Bylo založeno již v roce 1873. Je to tak nejstarší uměleckoprůmyslové muzeum v České republice. Zhlédnout zde můžete bohaté uměleckoprůmyslové, regionální a přírodovědné sbírky. Koná se tu také řada výstav. Zajímavé jsou stále expozice užitného umění, kde můžete chronologicky sledovat vývoj evropského užitného umění od starověku do současnosti, tzv. „kabinet fotografie“, který představuje monotematické soubory uměleckých či historických fotografií, které jsou průběžně obměňovány. Dále je to expozice „Umělecký plakát“, expozice mechanických hudebních automatů, kde si můžete prohlédnout např. flašinety, orchestriony, polyphony, pianoly a další různé zařízení. Nejvýznamnější expozicí je tzv. „Historická expozice“, která představuje dějiny Liberecka od 12. do 20. Století.

Otevírací doba a vstupné:

Severočeské muzeum je otevřeno po celý rok a to denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin. Ve středu je pak otevřeno až do 18 hodin. Vstupné stojí pro dospělé 50,- Kč (expozice + výstavy) a 20,- Kč pro děti (expozice + výstavy). Rodinné vstupné stojí 120,- Kč. Děti do 6 let mají vstup zdarma. Více na www.muzeumlb.cz.

Valdštejnské domky

Valdštejnské domky se nacházejí ve Větrné ulici, na Sokolovském náměstí. Tato ulice je se svojí délkou 53,3 metrů a šířkou 3,25 metrů jedna z nejkratších a nejužších ulic v Liberci. Dodnes se zde dochovaly tři domy z roku 1678, 1680 a 1681. Jejich přízemí je částečně roubené a částečně zděné a omítané. Horní patro včetně štítu je hrázděné a vyplněné jílovou mazaninou. V minulosti bylo celé Sokolovské náměstí, v té době tzv. „Nové město“, obestavěno dokola podobnými hrázděnými domy. Tyto domy sloužili k ubytování soukeníků. Domky je možné si prohlédnout jen zvenčí. Ale i tak stojí určitě za zhlédnutí. Od našich apartmánů k nim dojdete pěšky během 10 minut. Více informací na www.liberecky-kraj.cz/valdstejnske-domky.

Babylon Liberec

Centrum Babylon v Liberci je největší krytý zábavní komplex v České republice. Na 30 000 m2 naleznete velký aquapark s mnoha tobogány, bazény a úžasným wellness centrem. Dále lunapark s různými atrakcemi pro děti, iQpark, první zábavně-naučné centrum v Česku, čtyřhvězdičkový hotel, nákupní městečko, restaurace a mnoho dalšího. Centrum Babylon vzniklo v roce 1997 na místě bývalého areálu textilní továrny Hedva. V současnosti jde o jednu z nejnavštěvovanějších atrakcí v celém regionu. Od našich apartmánů je Centrum Babylon vzdáleno přibližně 15 minut pěší chůze.

Otevírací doba:

Centrum Babylon je otevřeno po celý rok od pondělí do neděle od 9 do 22 hodin. Projít si ho můžete zdarma, ale za jednotlivé atrakce zaplatíte dle aktuálních ceníků.
Více informací na www.centrumbabylon.cz.

Plavecký bazén Liberec

Plavecký bazén v Liberci nabízí mnoho atrakcí pro všechny. Pro rodiny s malými dětmi je tu speciální dětský vodní koutek s malými skluzavkami, vodním hřibem a dalšími atrakcemi. Všichni pak jistě ocení dva tobogány. Starší, červený tobogán, je dlouhý 107 metrů. Novější, nerezový tobogán, je 150 m dlouhý. Součástí areálu je závodní 50 metrů dlouhý bazén s osmi drahami a skokanskou sekcí s prknem 1 a 3 metry a skokanskou věží vysokou 5 metrů. Dále můžete využít 25 metrů dlouhý bazén, dětský bazén, vířivky (včetně jedné se slanou vodou), divokou řeku, jeskyni, páru, saunu, čtyř dráhovou nerezovou skluzavku, 8,5 metrů hlubokou potápěčskou věž či „Kneippův chodník“ (masáž nohou pomocí oblázků, studené a teplé vody).

Otevírací doba a vstupné:

Vstupné stojí 140,- Kč pro dospělé a 100,- Kč pro děti. Bazén je otevřen po celý rok od pondělí do pátku od 10 do 21:45 hod., v sobotu od 9 do 20:45 hod. a v neděli od 9 do 18:45 hod.
Více na www.bazen-info.cz

 

Vydejte se s dětmi na tajemná místa Jizerských hor.

Chcete získat penízek víly Izeríny, která se probudila v srdci hory Bukovec a otevřela svůj poklad všem dětem a nejen jim. Staňte se poutníky a vydejte se na tajemná místa Jizerek.

Abyste získali unikátní penízek víly Izeríny, musíte mít speciální hrací kartu. Tu si můžete vyzvednout v jakémkoliv informačním centru v Jizerských horách, nebo si jí můžete stáhnout sami na www.vilaizerina.cz. Na kartě je uvedeno osm tajemných míst Jizerských hor. Cesty k jednotlivým místům jsou popsány přímo na kartě. Když dorazíte na určené místo, musíte obkreslit známku, která se na daném místě nachází. Po nasbírání (obkreslení) všech osmi známek si můžete vyzvednout skleněný Izerínin penízek a to v těchto infocentrech:

  • Městské informační centrum Liberec
  • Jablonecké kulturní a informační centrum
  • Městská knihovna a infocentrum Smržovka
  • Informační centrum Frýdlant

Další Tip na výlet v Jizerských horách najdete na stránkách jizerske-hory.cz - informace o regionu, aktivitách v okolí, ubytování nebo počasí.