Booking Ubytování Liberec - Milenium

O Liberci

Přečtěte si zajímavé informace o historii i současnosti města Liberec. Mimo historie jsme pro Vás připravili i tipy na nejzajímavější turistické atrakce ve městě, které určitě stojí za to navštívit. Nechybí ani tipy, kam za zábavou v Liberci. Pokud Vás budou zajímat podrobnější informace o tom, co v Liberci navštívit, podívejte se na naší stránku s tipy na výlety.

Historie Liberce

Historie města Liberec sahá do 13. století. Přesně na konci 13. století vznikla osada na harcovském potoce, na obchodní cestě z Čech do Lužice. Obchodníci si zde mohli odpočinout po vysilujícím přechodu Ještědského hřebene. První zmínka o obci s názvem Reychinberch pochází z roku 1352. O rozvoj malé osady se zasloužili Redernové, kteří zde na konci 16. století postavili zámek. Později v roce 1604 kapli, špitál a další stavby. Díky tomu v roce 1577 povýšil Rudolf II. Liberec na město. Po bitvě na Bíle hoře, která se odehrála v roce 1620, získal zdejší panství Albrecht z Valdštejna. Ten zde vyráběl sukno, do kterého oblékal svojí armádu. Za jeho panování bylo založeno „Nové město“, v místech dnešního Sokolovského náměstí. Dodnes se zde zachovali poslední tři hrázděné domy, tzv. „Valdštejnské domky“. Po smrti Albrechta z Valdštejna získal Liberec Matyáš z Gallasu. Ten sloužil ve vojsku Albrechta z Valdštejna a pomáhal zosnovat jeho zavraždění. Velký rozmach města nastal v 18. století, s rozvojem textilního průmyslu.

Na počátku 19. století byl Liberec druhým největším městem v Čechách. V roce 1850 získal Liberec postavení statutárního města. V té době bylo ve městě na 50 textilních firem a 60 firem zabývajících se kovovýrobou. Na konci 19. století byl Liberec převážně německým městem. Žila tu 7% česká menšina. Po 1. světové válce vyhlásili sudetští Němci v severním pohraničí provincii Deutschböhmen s vlastní vládou, měnou a Liberec se stal hlavním městem. Snažili se přidružit k Německu nebo Rakousku. To se ale díky československé armádě nepodařilo. Během 2. světové války se stal Liberec hlavním městem tzv. „sudetské župy“ a české obyvatelstvo muselo odejít do vnitrozemí. Po válce bylo německé obyvatelstvo vysídleno. V srpnu 1968 zažili obyvatelé Liberce vpád okupačních vojsk Varšavské smlouvy. Během něho zemřelo 9 nevinných lidí. Jejich památník je dnes umístěn na budově radnice

Po roce 1990 postupně textilní průmysl upadl. Vyrostly tu však nové průmyslové i obchodní zóny. V současnosti žije v Liberci více než 100 000 obyvatel, což z něj dělá 5. největší město v České republice.

Turistické atrakce a zábava v Liberci

V Liberci naleznete mnoho zajímavých historických i moderních staveb, zábavu pro celou rodinu, mnoho velkých nákupních center i nedotčenou přírodu jizerských a lužických hor. Nejnavštěvovanějšími turistickými atrakcemi jsou zoologická zahrada, nejstarší zoo v Česku, televizní vysílač Ještěd a zábavní centrum s aquaparkem Babylon. Oblíbeným cílem je také botanická zahrada (vzdálená 1 km), dinopark (vzdálený 300 m), plavecký bazén (vzdálený 400 m) s tobogány (nejdelší tobogán měří 150 metrů a je údajně nejdelší nerezový tobogán mezi Mnichovem a Moskvou).

V létě i v zimě se dá v okolí Liberce podnikat mnoho výletů. V létě samozřejmě na kole v zimě zase na „sjezdovkách“ nebo „běžkách“. Přímo v našem objektu apartmánů Milenium je půjčovna elektrokol, které si lze půjčit již od 250,- Kč na den, a vyrazit na výlet např. na Ještěd, do Jizerek nebo Lužických hor. Všichni naši hosté mají samozřejmě slevu na zapůjčení. Zároveň od nás dostanou mapu místních cyklotras zdarma. Je možné si vypůjčit i dětský vozík za kolo Azub Jerry a nosič elektrokol na auto značky Thule. V létě je možné se jít vykoupat do liberecké přehrady, která se nachází jen cca 500 metrů od apartmánů. V zimě si zde zase můžete např. zabruslit. Na Ještědu jsou pak skvělé sjezdovky i upravené běžecké tratě. K vlekům se dá snadno dostat tramvají. Tramvajová zastávka se nachází necelých 100 metrů od našich apartmánů. Zdatnější běžkaři mohou vyrazit do nedalekého Bedřichova, kde je jedno z nástupních míst na Jizerskou magistrálu. Můžete si projet trať světoznámého závodu „Jizerská 50“. Nově se opět oblíbeným cílem všech Liberečanů stala rozhledna Liberecká výšina, která je kompletně po rekonstrukci. Celá stavba vypadá jako středověký hrad. Zajímavostí je, že byla postavena z kamenů ze zbořených domů v Norimberku. Otevřeno mají po celý rok. Vyjet se sem dá i na zmíněných elektrokolech. V Liberci také nechybí např. golfové hřiště.

Zajít si můžete na prvoligový fotbal na Slovan Liberec, na extraligový hokej Bílý Tygři Liberec či na extraligový volejbal Dukla Liberec. Velmi kvalitní program také nabízí Šaldovo divadlo, které je vzdáleno od našich apartmánů přibližně 350 metrů. Vždy od srpna do října můžete vyrazit do okolních lesů na houby či borůvky. Každoročně se nyní koná v Liberci již legendární rodinný festival „Benátská noc“. Od roku 2012 je festival přemístěn z Malé Skály v Českém ráji do areálu Vesec v Liberci. Kousek od našich apartmánů pak vždy staví autobusová linka, která vozí účastníky festivalu zdarma z centra města přímo do areálu, kde se festival koná.

 

Penzion Milenium nabízí ubytování v centru Liberce, krásné ubytování Liberec přímo pro Vás.

Apartments Milenium v Liberci hodnocení